Yol Gösterici

Francois Wolmarans Özel Ürünler Satış Uzmanı

Francois’i Linde’ye getiren şey mühendisliğe olan tutkusuydu – burada da bu tutkuyu pratiğe dökmeye devam ediyor. İşte onun hikayesi.

Halihazırda etkileyici bir CV’ye sahip 25 yaşında yeni mezun olarak katılan Francois Wolmarans kısa bir süre içinde Linde’deki iş hayatına adım attı. Şu anda ABD’deki LEaD yeni mezun rotasyon programının son aşamasında olan Francois, yalnızca elde ettiği fırsatları değerlendirmekle kalmıyor bu fırsatlarda en iyisini ortaya koyuyor. Söyleşisinde bugüne kadar olan yolculuğu hakkında daha çok detay sunuyor.”

Linde’de Yaşam

Francois, geçmişinizden bahsedebilir misiniz? – nerelisiniz ve nerede büyüdünüz?
Ben aslında hem Güney Afrika hem de Almanya (anne tarafı) vatandaşıyım. Johannesburg’ta büyüdüm ancak 2003 yılında Orlando, Florida’ya taşındık. Tallahassee’de yer alan Florida Devlet Üniversitesi’nde endüstriyel ve üretim mühendisliği ve aynı zamanda Çin dili ve kültürü eğitimi aldım. Alışılagelmedik bir ikili gibi gelebilir ancak Çince’yi her zaman çok ilginç bulmuşumdur!

Linde’ye katılmadan önce nerede çalışıyordunuz?
Linde’ye gelmeden önce, Florida Devlet Üniversitesi’nde Yüksek Performanslı Malzemeler Enstitüsü’nde nanoteknoloji üzerine araştırmalar yapıyordum- özellikle karbon nanoboru ve grafen üzerine. Ekibimiz 2013 yılında düzenlenen Savunma sektöründe Nano teknoloji konferansında ödül aldı, bunun yanı sıra 2014 yılında Washington DC’de düzenlenen Ulusal İnovasyon Zirvesi’ne projemiz hakkında konuşmak üzere davet edildim. Harika ancak bir o kadar da stres dolu bir tecrübeydi!

Peki Linde’de çalışmaya nasıl başladınız? Siz mi onları buldunuz yoksa onlar mı sizi buldu?
Florida Eyalet ekibi ile Shell Eco Maratonu’ndaydım. Bu, Linde’nin resmi global ortaklığını yaptığı bir mühendislik yarışmasıdır. Oradayken bir Linde çalışanıyla tanıştım ve kendisi, üç fonksiyon arası mühendislik ve ticari rotasyon yaptığınız LEaD (Öğren, Mükemmelleştir ve Geliştir) rotasyonel gelişim programını anlattı. Ben de ona özgeçmişimi verdim ve başarılı bir işe alım sürecinden sonra iş teklifi yapıldı!

“LEaD programını bitirdikten sonra kariyerimin hangi yöne gitmesini istediğime dair daha net bir fikir sahip oldum.”

“Kısa bir süre içerisinde dışarı adım atıp, çözümleri kendi başına satmam için bağımsızlık tanındı.”

Linde’de Yaşam

LEaD programından bahsettiniz. Bu konu hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?
Bu programda iki yıl boyunca üç rotasyona tabi tutuluyorsunuz. Ben ilk olarak Yiyecek ve İçecek konusunda çalışan Uygulama Satış Mühendisliği pozisyonunda görev aldım. Mevcut ve potansiyel müşteri fabrikalarını gezerek, AR&GE yaparak ve sorunları çözerek ülkeyi dolaşma fırsatı elde ettim. Kısa bir süre içerisinde dışarı adım atıp, çözümleri kendi başına satmam için bağımsızlık tanındı. İkinci rotasyonumu ise ABD’nin Güneydoğusundaki Toptan Uygulamalar grubunda bir Proje Yöneticisi olarak tamamladım. Akışların hesaplanması, proses borulaması ve kanal sisteminin kalibre edilmesi, sözleşmelerin yönetimi ve benzerlerini içeren yeni ekipmanların kurulumundan sorumluydum

Peki Linde’deki mevcut pozisyonunuz nedir?
Şu anda Elektronik & Özel Ürünler (EPP) grubunda Pasifik Kuzeybatı ABD’de konumlandırılan üçüncü rotasyonumda bir proje mühendisi olarak çalışıyorum. Ekibimiz, yüksek teknoloji üretiminde kullanılan özel kimyasal üretim süreçlerinin planlanması, kurulması ve genişletilmesinden sorumludur.

Yeni mezun programının en iyi tarafı nedir?
Rotasyonlarım sırasında üretim, proje yönetimi ve teknik satışlara katıldığım için ne kadar şanslı olduğumu anlatamam. LEaD programını bitirdikten sonra kariyerimin hangi yöne gitmesini istediğime dair daha net bir fikir sahip oldum.

Linde’de şimdiye kadar önemli kariyer olayları oldu mu?
Daha çok birden fazla olay oldu diyebilirim. İlki, yalnızca altı aydan sonra ilk satışımı gerçekleştirmemdi. İkincisi bir müşteri sahası ziyareti sırasında olası tehlikeli bir gaz kaçağını belirlemem ve çözüme kavuşturmam oldu, üçüncüsü ise teknolojik ekip projesinin bir parçası olarak sunduğum fikirlerden bazılarının seçilip, hayata geçirilmesi oldu!

Peki bir sonraki adım nedir? Kendinizi gelecekte nerede görüyorsunuz?
Üçüncü rotasyonum bitmek üzere ve şirkette Elektronik ve Özel Ürünler grubunda Yeni İş Piyasası Müdürü olarak yeni bir pozisyonu kabul ettim! Zorlu bir görev olacağını düşünüyorum ve yeni pozisyonuma başlamaya ve sahip olduğum becerilerimi genişletmeyi sabırsızlıkla bekliyorum!

Özet bilgiler

  • Dört dilde mesleki bilgi! İngilizce, Afrikanca, Fransızca ve Çince.
  • Florida Devlet Üniversitesi’nin “Savunma sektöründe Nanoteknolojisi” konferansında araştırma ödülünün sahibi
  • Kilimanjaro Dağı’nın ve Hua San Kutsal Dağı’nın zirvesine başarıyla ulaştı.
  • Daha 23 yaşındayken kendi müteahhitlik işini kuran babası hayatındaki en büyük ilham kaynağı
  • Elon Musk’ın hayranı – Sınırları zorlayan bir Güney Afrikalı ve mühendis!