Doldurmaya yetkili

Donna Neill Tüp Dolum Operatörü

Donna Neill gaz tüplerini doldurmakla görevlidir. Rutin gibi görünse de bu iş beraberinde büyük bir sorumluluk getirir. Daha fazlasını öğrenin…

Donna’nın görevi detaylara büyük bir önem gösterilmesini ve güvenliğe odaklanılmasını gerektirir. Donna yalnızca kendi ve iş arkadaşlarının güvenliğini sağlamakla kalmaz aynı zamanda insanların yaşamlarını iyileştirmelerinde de görev alır. Normalde onun yağtığı işten yararlanan insanlar yabancılar olmasına rağmen, bazen işin etkisi eve çok daha yakındır. 

Yaptığım işin başka birine yardım ettiğini bilmekten gurur duyuyorum.

Sizi Linde’ye getiren ne oldu?
“Bu tür işlere olan ilgim çok öncesine dayanıyor. Hatta okul yıllarında başladı! Metal ve ahşap işleri yapan tek kız bendim – ben ve 35 tane erkek! O zamandan beridir her zaman ağır sanayide yer aldım. Ellerimle çalışmayı seviyorum.”

Tipik bir gününüz nasıl geçiyor?
“6:30’da başlayan erken mesailerde genellikle en önce ben gelirim. Kompresörü açarım ve kettle’ı çalıştırırım. Sonrasında hepimiz bir araya gelir ve çalışmaya başlarız: tüpleri sınıflandırmak, kontrol etmek ve doldurmak. İşimiz dikkat ve hassasiyet gerektirir. Örneğin medikal oksijen dolumu yapıyorsanız, vanalarda tutuşmaya yol açabilecek herhangi bir makine yağı olmadığından emin olmanız gerekir. Bu nedenle şaloma kullanarak tüpü kontrol ederiz. Endüstriyel oksijeni ise bir endoskop ile kontrol ederiz. Sonrasında tüp dolduğunda, akışı kontrol etmek ve sızıntıları tespit etmek için özel araçlar kullanırız.”

Her gün karşılaştığınız en büyük zorluk nedir?
“Güvenlik. Benim ilk önceliğimdir. Bunun içerisinde güvenli çalışmak, işi güvenli yapmak, etrafımdaki herkesin güvende olduğundan emin olmak ve eve tek bir parça olarak dönmek dahildir. Bir kotayı karşılamak için güvenlikten asla ödün vermem. Örneğin, bir günde 180 tane medikal oksijen tüpünü kontrol ederim ve 180. tüpün de ilk tüple aynı standartlarda kontrol edilmesi gerekir. Ben kurallara sıkı sıkıya uyan biriyimdir. 120 tane güvenlik kuralı da olsa, bunların hepsine uyarım.”

İşinizin etkisini günlük hayatınızda da görüyor musunuz?
“Nihai kullanıcılar oldukça farklı türlerde olsa da evet görüyorum. Örneğin bazı tüpler bizim ünlü Belfast tersanesine, kaynak için gönderiliyor. Diğerleri konaklama sektörlerinde kullanılıyor. Aslında çok komik: daha geçen hafta bir barın dışında otururken bazı tüpler gördüm. Ve kendi kendime, bunları biz dolduruyoruz dedim!”

Yaptığınız işte sizi gururlandıran nedir?
“Bir süre önce, oldukça kişisel bir bağ kurdum. Kalp hastalıkları yoğun bakımında yatan birini ziyaret ettim. Oraya gittiğimde nefes alma cihazını ve tüplerimizden birini gördüm. Onları benim doldurup doldurmadığımı düşündüm. Bir anda bu düşünce karşısında yüreğim sızladı. Yaptığım işin başka birine yardım ettiğini bilmekten gurur duyuyorum.”

Özet Bilgiler

  • Lokasyon: Belfast, Kuzey İrlanda
  • Linde’de çalışmaya başlama tarihim: 2012
  • Hobilerim: Balık tutmak
  • En sevdiğim film: The Sound of Music
  • En sevdiğim müzik: Folk&Batı Müziği – Kenny Rogers, Dolly Parton
  • Hakkımdaki ilginç gerçekler: İrlanda’daki tek kadın tüp dolum operatörüyüm!