Şirket içinden tavsiyeler: Bir işe alım uzmanının söyledikleri

Münih’te Linde’de İK Partneri görevinde Jeannine Kreamer, şirkete başvuran oldukça fazla aday gördü. Bu söyleşide, ona adayların Linde’de bir iş teklif edilmesi için kendilerine nasıl en iyi fırsatı yaratabileceklerini sorduk. Tecrübelerini, tavsiyelerini ve daha fazlasını öğrenin!

Jeannnine, önce senin CV’ni öğrenerek başlayalım! Linde’den önce ne yapıyordun?
Almanya ve Fransa’da Uluslararası İşletme okudum. Bundan sonra uluslararası bir üst düzey yönetici arama şirketi olan Korn Ferry’de çalıştım. Sonrasında İK Yöneticisi olarak çikolata imalatçısı Ferrero’da çalıştım. 2010 yılında da Linde’ye katıldım.

It is really important that a CV gives us a clear, at-a-glance understanding of the candidate’s career history and development.

Peki, bir adayın profilini ilk kez CV’de görüyorsunuz. Bu noktada neyi değerlendirmeye çalışıyorsunuz?
Adayın profilinin söz konusu pozisyona uygun olup olmadığını değerlendirmeye çalışıyoruz. İyi CV’ler ön seçme aşamasında bize gerçekten yardımcı olarak ilgili tecrübeyi gösteriyor ve role/boş pozisyona uygun olup olmadığını karar vermemizi sağlıyor. Bir CV’nin, adayın kariyer geçmişi ve gelişimine ilişkin net ve tek bakışta bir anlayış sağlaması gerçekten çok önemlidir.


Genellikle CV konusunda “bazılarının harika, bazılarının kötü ve çoğunluğunun ise idare ettiğini” söylerler. Kendi tecrübelerinizden yola çıkarak, bir CV’yi diğerleri arasından ön plana çıkaran nedir?
İyi bir CV bir kişi hakkındaki bir hikayeyi anlatır. Kötü CV ise bilgiyi gerçekten araştırmanızı gerektirir çünkü üzerinde çok dikkat harcanmamıştır. Benim fikrime göre, yapı çok önemlidir. Başlıklar, kalın alt başlıklar kullanın ve aralıkları da iyi ayarlayın. Ayrıca, CV’nizi ilgili bilgileri vurgulayacak şekilde belirli pozisyonlara göre uyarlamalısınız.

All information should somehow give us an indication of potential strengths, motivation or outlook.

Bir CV en fazla ne kadar uzunlukta olmalıdır?
Bu tür bir “limit” yok bence ama kariyer seviyesiyle orantılı olmalıdır. Örneğin biri üniversiteden yeni mezun olduysa CV’leri beş sayfa uzunluğunda olmamalıdır!

Bilgiler hangi noktada alakasız kalır? Örneğin adaylar bir spor takımının kaptanı olduklarını yazmalılar mı?
Şu şekilde düşünün: tüm bilgilerin bir şekilde potansiyel güçlü yönlere, motivasyona veya bakış açısına ilişkin bir bulgu sunması gerekir. Ders dışı bilgiler çok kısa ve öz olmalıdır ve bunların doğru olması gerekir! “Seyahat ve kültürle ilgili” olduğunu iddia eden bir çok kişiyle mülakat yaptım ve kendisine bunlar sorulduğunda en ufak bir ilgisinin bile olmadığı ortaya çıktı!


CV’nin yanısıra sunulan motivasyon veya niyet mektuplarından bahsedelim. Sizin görüşünüze göre iyi bir ön yazı nasıl olur?
Bence iyi bir ön yazının en başta değer katması, ek bilgi sağlaması gerekir. Kariyer geçmişini tekrar özetler nitelikte olmamalıdır! Farklı olarak motivasyonunuzu, CV’de gösterilemeyen yetkinlikleriniz hakkında daha fazla bilgiyi – örneğin yaşam stilinizi – ve son olarak da ihbar süreleri ve maaş beklentileri gibi pratik bilgileri görmek isterim. Ne yaparsanız yapın ama sakın sadece iş tanımını tekrar yazıp sonrasında “Bu arada ben bu kriterlerin hepsine uyuyorum!” demeyin.

Şimdi de birçok aday için büyük bir stres kaynağı olan mülakatlara gelelim. Linde bu aşamada adaylardan ne elde etmeye çalışmaktadır?
Öncelikle kimse Linde’de mülakat yapmaktan korkmamalı . Genellikle mülakatları açık, dürüst ikili diyalog şeklinde yürütmeye çalışsak da insanlar genellikle stresli veya heyecanlı veya ikisi birden olabiliyor. Buradaki asıl amaç adayın pozisyona uygunluğunu değerlendirmek kadar, bu pozisyondan onların ne istediklerini ve bunu gerçekleştirip gerçekleştiremeyeceklerini de değerlendirmektir. Ayrıca bize pozisyon ile adayın tecrübesi arasındaki herhangi bir uyuşmazlığı ve tabi ki kültürel uygunluğu da inceleme şansı tanımaktadır: adayın genel olarak Linde’ye ve aynı zamanda birlikte çalışacağı ekibe uyum sağlayacak değerlere sahip olup olmadığı gibi.


İkili diyalogtan kastınız nedir?
Adaya mülakatın sonunda genellikle bize bir soruları olup olmadığını sorarız ve genellikle de “hayır” derler! Bu beni her zaman şaşırtmıştır. İşte harcadığınız zamanı düşünün: hayatımızın çok büyük bir kısmı! Görev, sorumluluklar, projeler, arayüzler, ekip, yönetici, vs. hakkında olabildiğinde çok şey öğrenmeye çalışmanız gerekir. Kısacası, soru sorma fırsatını kullanın!


Well firstly, nobody should be afraid of having an interview at Linde.
They should read the job description, think of questions they might be asked, understand what Linde does and finally show interest!

Tecrübelerinize dayanarak, bir iş mülakatındaki altın kural nedir sizce?
Adayların hazırlıklı gelmeleri çok önemlidir. İş tanımını okumalı, kendilerine sorulabilecek soruları düşünmeli ve Linde’nin ne yaptığını anlamalı ve tabi ki son olarak ilgi göstermeleri gerekir! Bazen adaylar pozisyon hakkında o kadar isteksiz görünüyorlar ki “bu kişi buraya neden gelmiş” diye düşündürüyolar!


Kesinlikle yapılmaması gereken bir şey var mı?
Genellikle adayların mevcut işverenleri hakkında olumsuz bir şekilde konuştuklarına şahit oluyorum – bu kesinlikle yapılmamalıdır. Ayrıca bir dürüst olmak vardır, bir de aşırı dürüst olmak vardır. Bir keresinde bir adaya “pozisyon hakkında bize sormak istediğiniz herhangi bir soru var mı?” diye sordum ve o da “iş ilanını tekrar okumaya fırsatım olmadı, o yüzden çok emin değilim!” dedi. Bunu asla demeyin!

Telefon mülakatları nasıl gerçekleştirilmektedir? Bu konuda özel bir ipucu var mı?
Öncelikle, telefon mülakatları biraz daha az kişisel olsa da, mülakatı yapan kişi ile en başta örneğin genel bir sohbet açmaya çalışın. Pratik açıdan konuşmak gerekirse, rahatsız edilmeyeceğiniz sessiz bir ortamda olduğunuzdan emin olun ve tabi ki kendinizi yüz yüze mülakata hazırlarmış gibi hazırlayın.

Linde is a fascinating company. We are proud of what we do and have a lot to offer

Son olarak, Linde’deki kendi mülakat deneyiminizi hatırlıyor musunuz?
Hem de çok iyi hatırlıyorum! Mülakattan Linde’deki yaşam hakkında gerçekten dürüst bir resme sahip olduğum izlenimiyle ayrıldığımı hatırlıyorum. Buna bağlı olarak bir karar verdiğim için özgüvenli hissetmiştim.


Linde’ye başvurmayı planlayanlar için ilham verici bir son sözünüz var mıdır?
Linde muhteşem bir şirkettir. Yaptıklarımızdan ve sunduklarımızdan gurur duyuyoruz – bu nedenle bize yaklaşmaktan çekinmeyin. Özgün olun ve gerçekten kim olduğunuzu gösterin.