Hayalindeki işe doğru 18 aylık yolculuk

Laboratuvardan Linde’ye: Kimya bölümü mezunu olan Camillio Falco bir sonraki zorlu görevi için nereye gideceğini düşünürken Linde’nin Avrupa Mezun Programı’na rastgeldi. Zorlu aylar onu beklemekteydi; ama bunun sonunda hayalindeki iş vardı. Öğrencilik hayatınız biter. Kariyerinize ilk adımınızı atma vakti gelir. Ne yapmak istediğinizi bildiğinizi düşünüyorsunuzdur ama sonra birden farkına varırsınız kiçeşit fırsat ve olanaklar var. İdealler gerçeklikle buluşur. Kendinize sormaya başlıyorsunuz: ne aramam gerekiyor? Düzgün bir maaş? İlginç projeler? Veya iyi bir iş- yaşam dengesi mi?

Camillio Falco için bu şartların hepsi önemliydi. Ama kimya mezunu Camillio için, başka bir güçlü itici güç daha vardı: “Bilgi ve becerilerimi faydalı bir şey için kullanmak istiyordum.” diyor Camillio. Bu nedenle, dünyayı çevre dostu teknolojiler kullanarak biraz daha iyi bir yer yapma güdüsüyle motive olan Camillio Linde Group’a başvurdu ve başarılı oldu.

Camillio Falco’nun sürdürülebilir enerji tutkusu aslında daha önceden başlamıştır. İtalya doğumlu araştırmacı, doktorasını Potsdam’da Max Planck Koloidler ve Arayüzler Enstitüsü’nde tamamladı ve buradaki işi enerji uygulamalarında biyokütlenin hidrotermik karbonlaşması üzerineydi. “Gerçekten çok ilginç bir alandı,” diyor Camillio. Ancak, araştırmasının uygulamaya nasıl geçirileceği konusunda asla tam olarak emin olamadı. Bunun yerine kendini daha çok bir sonraki araştırma makelesinin yayınlanması hakkında kaygınlanırken buldu ve bu Camillo’nun gerçek potansiyeli değildi. “Sürdürülebilir teknolojileri piyasaya sunmaya yardım etmek istiyordum.”

Bu amaçla Camillio diğer seçenekleri incelemeye başladı. Ve işte tam bu sırada Linde’nin Avrupa Mezun Programı’nı (EGP) buldu. On sekiz aylık program tamamen genç yetenekleri şirket bünyesindeki yönetim görevleri için teşvik etmek üzerinedir. Linde’ye daha yakından baktıkça, şirketin temiz teknoloji sektörü hakkında daha da istekli hale geldi – ve kendi uzmanlık alanın değerlendirebileceğinin daha çok farkına vardı. Ne de olsa, Linde CO2 misyonunu azaltırken temiz enerji üretilmesinde sürdürülebilir çözümler geliştirir – ki bu da Camillio’nun oldukça tanıdık olduğu bir alan. Ve çok geçmeden kendini ispat etme fırsatı elde etti. Eğitiminin ilk 6 ayı boyunca Camillio, hidrokarbonlardan emisyonsuz hidrojen elde etme üzerine bir ekibin parçası olarak çalıştı.” Önceden, bilgim sadece bilimsel araştırmalarla sınırlıydı. Ancak Linde’de, iş projelerinin nasıl yeni kimyasal süreçlerden ortaya çıktığını ve sonrasında nasıl gerçek projelere dönüştüğünü doğrudan görme fırsatı elde ettim.” Bilgiye aç olan ve tecrübesinden mümkün olan en iyi şekilde faydalanmaya kararlı olan Camillo’nun meraklı tarafışu şekilde ortaya çıktı: “İş arkadaşlarımı soru seline tutuyordum!” diyor.

Her ne kadar temiz teknoloji onu büyülese de ve kendisini “evinde” hissettiği alan bu olsa da Camillio Flaco EGP sırasında kendi konfor alanının dışına çıkmak durumunda kaldı. Program boyunca mezunlar üç farklı aşama arasında rotasyona tabidir. Bu da Camillio’nu gerçekten değer verdiği bir şeydi:”Rotasyon, bu büyük şirketin diğer alanlarını öğrenme şansı tanıdı.”İkinci rotasyonu için Linde Grup’un Almanya’daki iştiraklerinden biri olan LiGaPro’ya katıldı ve burada gaz üretimi teknolojisinin operasyon tarafıyla ilgilendi. İşte burada Camillio gerçek tutkusunu keşfetti: “Tesis operasyonu çözülmesi gereken beklenmedik problemler doğurur. Bunun anlamı her gün yeni bir zorluk demektir.” Aslında Camillio bu alandan o kadar çok hoşlanmıştı ki sonraki bir tarihte bu alana geri dönecekti.

Almanya’da iki tane istasyondan sonra Camillio’nun son rotasyonu onu İtalya’ya gönderdi. Milano’ya yakınındaki Arluna’da bir tüpdolum tesisinde görevlendirildi. Burada Linde’nin tamamen yeni bir yanını keşfetti. İşin karşılaştığı günlük lojistik zorluklarına maruz kaldı. “Bu alanı daha önce gerçekten hafife almışım. Burada, gerçek operasyonların nasıl yönetildiğini detaylı bir şekilde görme fırsatı elde ettim.”

Ancak, Camillo’nun geçmişe bu denli sevgiyle bakmasının nedeni yalnızca proje deneyimi değildi. Onun için, akıl hocalığı tarafı da aynı şekilde değerliydi. Her bir stajyer, program boyunca onların akıl hocası olarak kalacak tecrübeli bir yönetici tarafından eşlik edilirdi. “Linde o kadar büyük bir şirket ki başta uyum sağlamanız biraz zor olabilir.” diyor Camillio. “Akıl hocam herşeyi anlamama yardımcı olmak için zaman ayırdığı için çok memnunum.” Aslında, Camillio akıl hocasıyla halen iletişim halinde – ve sadece profesyonel bazda da değil. Çalışma ilişkilerinin doğası, bir arkadaşlığın doğmasına neden olmuştu: “Bu günlerde halen görüşmekteyiz. Her şey hakkında konuşuruz, sadece iş değil!”

Programın en güzel yanı nedir? Camillio için bu, programın sonunda, 18 zorlu ay geride kaldığında gerçekleşti. Avrupa’nın her yerinden gelen diğer 15 mezunla birlikte ortak son bir sunum yapıldı. Akıl hocaları ve liderlerinden oluşan bir seyirci grubu karşısında mezunlar kendi tecrübelerini “Tek Linde” mottosu altında topladılar. Sonrasında bu tecrübelerini oyunlarla, panel söyleşileriyle ve interaktif konuşmalarla sundular. “Akıl hocalarımız ve yöneticilerimiz bize zaman, para ve kaynak yatırımı yaptılar.” diye hatırlıyor Camillio.

EGP’yi tamamladıktan kısa bir süre sonra Camillio LiGaPro ile Linde üretim tesisleri için bir proses mühendisi oldu ve şu anda eşi ve çocuğuyla birlikte Münih’te yaşıyor. Profesyonel hayatında harika bir doyumu yakalayan Camillio, programa başlayarak doğru kararı verdiğinden emin. Bununla kalmayıp, bir iş-yaşam dengesi kurmayı başarmış ve genç ailesine vakit ayırabilmektedir: “Enerjimin oldukça büyük bir kısmını iki yaşındaki oğlumharcıyor.” diyor Camillio, gülerek.

Camillio yaptığı işe dört elle sarılmaya devam etmektedir. Diğer birçok şeyin yanı sıra, Linde’nin hava ayrıştırma ünitelerindeki enerji tüketimini tahmin etmek için kullanılan bir alet geliştirdi: bilgisi ve bunun uygulamaya geçtiğini görme arzusunun mükemmel bir birleşimi. Ne de olsa bu yola başlarken vizyonu da buydu: “İşimle her gün gurur duyuyorum çünkü gerçek faydası olan bir iş yapıyorum.”

Laboratuvardan Linde’ye: Kimya bölümü mezunu olan Camillio Falco bir sonraki zorlu görevi için nereye gideceğini düşünürken Linde’nin Avrupa Mezun Programı’na rastgeldi. Zorlu aylar onu beklemekteydi; ama bunun sonunda hayalindeki iş vardı.